Lov s POP–UP boilies
Prečo sa používa plávajúce boilies?
Tieto guľôčky sa používajú preto, lebo veľa rybníkov má bahnité dno alebo je porastené veľkou kopou rastlín. Ak v týchto lokalitách chytáme na klasické potápajúce boilies, mnohokrát sa naše návnady potápajú v niekoľko centimetrovej vrstve bahna. Potom sa nemôžeme čudovať, že aj po niekoľkých úmorných dňoch zakrmovania sa nedostaví uspokojivý výsledok. Sú revíry, kde je dno posiate častými trsy tráv a inými vodnými rastlinami. Na týchto rastlinách sa nachádza veľká kopa vodných živočíchov, čo je samozrejme prirodzená potrava kaprov. Keď sú kapry zvyknutí prijímať potravu aj vo vodnom stĺpci z rastlín, nebude im robiť problém prijať aj plávajúcú guličku vznášajúcu sa nad dnom.
Plávajúce boilies možno nastražiť rôznymi spôsobmi. Za normálnych okolností gulička vystúpi do takej výšky, do ktorej jej to dovolí náväzec (zvyčajne 10 - 45 cm). Je ale možné boilies nastražiť aj tak, že sa bude vznášať napríklad len 2 - 5 cm nad háčikom. To docielime tým, že na koncový nadväzec umiestnime v nami požadovanej vzdialenosti od háčika malý broček, ktorý bude pridržiavať nastraženú guičku v blízkosti vodného dna. Odporúčame Vám, aby ste si správnosť vyváženia overili niekde na plytčine.
Veľmi efektívné je nastražiť dve guľôčky a to tak, že jedna (tá spodná) je potápavá a tá vrchná je plávajúca tkzv. "Na panáčika". Úlovky mnohých rybárov dokazujú, že aj táto metóda je veľmi úspešná.
Ako si POP-UP vyrobiť?
Existuje niekoľko spôsobov, ako si vyrobiť vlastné plávajúce guličky. Tým najjednoduchším pre nás je pripevniť na háčik nejaký kúsok ľahkého materiálu, akým je napr. Kúsok polystyrénu. Síce je to veľmi jednoduchá metóda, ale veľmi Vám ju neodporúčame, pretože veľkosť onoho ľahkého materiálu je dosť nerozumných k veľkosti boilies.
Druhou metódou je sušenie guličiek v rúre po dobu asi 30 minút, alebo v mikrovlnnej rúre po dobu 2 - 4 min. Potom odporúčam doma vykonať skúšku, či guľôčky v pohári vody majú tendenciu naozaj plávať. Táto schopnosť záleží tiež na pórovitosti návnady a zároveň druhov komponentov, z ktorých je bolies zhotovené. Už sa nám niekoľkokrát stalo, že guľôčky neplávali, alebo plávali iba malú chvíľu. Guličky po tepelnom spracovaní strácajú čiastočne svoju vôňu, preto je dobré do krabičky v ktorej ich máte uložené pridať pár kvapiek arómy. To Vám zaručí lepšiu trvanlivosť. Takéto guličky sú veľmi tvrdé a musíme byť obzvlášť opatrní pri ich prepichovaní. Mohlo by sa totiž stať, že to odnesie zlomená ihla alebo prepichnutý prst. Podľa mojich skúseností je lepšie používať menší vrtáčik, alebo do jednotlivých guľôčok urobiť dierky ešte pred ohrievaním.
Pokiaľ si klasické potápajúce boilies vyrábate sami doma, je možné nechať si trochu cesta bokom a z neho potom vytvoriť len niekoľko plávajúcich guličiek. Asi najlepšie je obaliť malú korkovú guľôčku cestom. Takto zhotovené guľôčky väčšinou Varíme až na samotný koniec oddelene od ostatných potápavých boilies.
Najlepšie sú však hotové, kupované POP-UP. Tieto guličky sú ľahké, majú dlhodobú schopnosť udržať sa vo vode a naviac dobrým uskladnením si zachovajú svoju kvalitu.