Krmivá živočíšneho pôvodu

Najčastejšie sa používajú krmivá živočíšneho pôvodu. Patria medzi ne larvy a červy, ktoré na háčik priláka už veľké množstvo nedravých rýb po celej Európe a dajú sa použiť vo všetkých typoch vôd. Jednak pre to, že táto alebo podobná potrava sa do vody môže dostať aj prirodzenou cestou, a jednak preto, lebo ryby inštinktívne vedia, že táto potrava je bohatá na bielkoviny, je veľmi výživná a predstavuje určitú pestrosť v ich „jedálnom lístku"

.

Larvy múch

Spomedzi lariev veľkého počtu druhov múch sú pre rybárov zaujímavé larvy bzučavky („mäsiarky“) a muchy domácej, keďže ich dostať kúpiť vo všetkých rybárskych potrebách a sú veľmi lacné.

Larvy (kostné červy), ktoré sa dajú kúpiť v špecializovaných obchodoch sú dlhé 1 – 1,5 cm a sú zabalené do malých škatúľ naplnených pilinami . Sú bielo - žltej farby a na oboch koncoch majú drobnú bodky, ich telo je vzadu špicatejšie. Menši sa nazývajú pinky. Sú vhodné ako nástraha na háčik i ako návnada. Oba druhy treba skladovať pri teplote okolo 0 °C, inak sa za deň dva zakuklia. Tento proces sa dá v chladničke spomaliť.

Dbajme na to, aby vrchnák škatuľky bol dobre zatvorený.

Larvy sa totiž prederú cez akýkoľvek malý otvor a zamoria chladničku. Pri nastražovaní dbajme na to, aby sme larvy napichli na jemný drôtený háčik (veľkosť 10 - 18) za hrubší koniec, pod dvoma bodmi, ktoré slúžia ako dýchacie otvory, inak zahynú a neprilákajú ryby.

 

Kukly (caster)

Aj zakuklené larvy múch sa výborne hodia ako nástraha. Kukla je najprv sfarbená do bielo – žlta, časom získava červenohnedú a čiernu farbu. Vo vode kukly vyplávajú na hladinu. Dáme ich do nádoby a vyberieme tie, ktoré plávajú na hladine. Ak takúto kuklu spolu s vábivo sa pohybujúcou larvou natiahneme na háčik, ten sa nadvihne a tak dostaneme plávajúcu nástrahu, ktorej ryby nedokážu odolať. S kuklami treba zaobchádzať opatrne, pretože rýchlo hynú a potom sa už nedajú použiť ako nástraha. Aj potápavé kukly môžeme použiť ako nástrahu alebo návnadu.

 

Včelie larvy

Bielo striebristé včelie larvy dlhé približne 2,5 cm sú trošku väčšie ako larvy múch, ale zabezpečujú rovnako dobrý záber . Pstruhári ich považujú za skutočnú lahôdku. Bohužiaľ, dajú sa len ťažko zohnať, ale ten, kto má šťastie a pozná nejakého včelára, môže v období chovu trúdov dostať niekoľko lariev, keďže včelári väčšinu z nich aj tak odstránia z úľa. Aj včelie larvy sa na háčik navliekajú za hlavu, ale v závislosti od dĺžky sa dajú napichnúť aj po dĺžke. Veľkosť háčika má byť 2 – 10 .

 

Medové červy

Rybári často nesprávne nazývajú larvy zavíjača voskového (Galleria mellonella) veľké 2 cm včelie larvy, keďže tento motýľ kladie svoje vajíčka do včelích úľov. Pre včelárov je však nebezpečným škodcom, nazývajú ho aj mora medová, a preto ju chcú čo najskôr odstrániť. Toto krmivo teda tiež hľadajme u včelárov alebo v chovateľských a rybárskych potrebách. Medové červy sa ako nástraha používajú rovnako ako včelie larvy, injekčnou striekačkou a inzulínovou ihlou do nich opatrne napumpujeme vzduch, aby boli dlhé hodiny schopné plávať. Malým brokom zaťažíme ku dnu a nástraha začne pomaly stúpať k hladine. Takto predkladané nástrahy viac lákajú ryby a neklesnú medzi vodné rastliny.

 

Larvy pakomárov

Vo svete je známych ako 5 tisíc druhov lariev pakomárov, ale nás budú zaujímať iba larvy pakomára červeného, dlhé 5 až 20 mm. Larvy pakomárov žijú v najvyšších vrstvách vôd a slúžia ako potrava pre nedravé ryby. Ide o veľmi účinnú nástrahu, keďže pre ryby vôbec nie sú podozrivé. Larvy pakomárov sú veľmi maličké, preto sa dajú použiť na najmenších háčikoch (18 – 22) aj na lov najmenších rýb. Aby nezahynuli a ostali pre ryby lákavé, treba prepichnúť časť tesne nad hlavou. Čerstvé larvy pakomárov dostať kúpiť v rybárskych alebo chovateľských potrebách.

Skladujú sa pri nízkej teplote (maximálne 5 až 8 °C) v novinovom papieri, tak zostanú niekoľko dní čerstvé. Larvy sa dajú od seba oddeliť tak, že na nich nasypeme suchú hlinu alebo kukuričnú múku.

 

Múčne červy

Múčne červy sú dlhé 2 – 3 cm a majú bielo – žlto – hnedú farbu. Sú potravou malých a stredne veľkých nedravých rýb. Predkladajú sa na malom, tenkom drôtenom háčiku veľkosti 10 – 14 tak, že najprv opatrne prepichneme hornú tretinu, potom háčik potlačíme smerom nahor a napichneme aj spodnú tretinu. Jeden – dva jednoducho nastražené múčne červy sú vynikajúcou pochúťkou, ktorej odolá iba veľmi málo rýb. Pri zábere treba rýchlo a pohotovo zaseknúť. Múčne červy sa dajú kúpiť v špecializovaných obchodoch a chovateľských potrebách. Skladujeme ich v škatuľkách naplnených pilinami a pšeničnými otrubami pri nízkej teplote.

 

Dážďovky červené listové

Dážďovka červená dlhá iba 9 cm patrí medzi menšie druhy dážďoviek. Predkladáme ju na nie príliš hrubom drôtenom háčiku veľkosti, 4 – 12. Hlava a koniec chvosta majú zostať voľné. Telo prepichneme maximálne dva – tri krát, aby živočích zostal primerane čulý. Nahadzovanie prebieha opatrne a nikdy nie prudko, inak sa červ odtrhne z háčika. Dážďovky sa dajú kúpiť vo všetkých rybárskych potrebách, ale aj sami si ich môžeme jednoducho nazbierať. Hľadáme predovšetkým na smetiskách a v kompostoch. Pred hľadaním miesto intenzívne polejeme, vďaka čomu nájdeme dážďovky už v horných vrstvách. Môžeme ich nájsť aj pod suchým lístím, hrubými konármi a väčšími kameňmi. Dážďovky zemné sa majú skladovať v chladnej, vlhkej (nie mokrej!) zemine.

 

Dážďovka hnojná / žlto chvostá

Tento druh dážďovky je tiež dosť malý, dorastá do dĺžky maximálne 7 cm. Veľmi sa podobá dážďovke zemnej, ale posledná tretina jej tela je svetlejšia, často jasnožltá. Aj dážďovky hnojové nájdeme na podobných miestach a na háčik sa navliekajú rovnako ako dážďovky zemné.

 

Dážďovka zemná (obyčajná)

Dážďovka zemná je najväčším druhom dážďoviek jej dĺžka môže dosiahnuť až 25 centimetrov a je sfarbená do hnedo červena. Vďaka svojej dĺžke sa dá na háčik napichnúť viacerými spôsobmi. AK ju predkladáme celú, použije háčik veľkosti 1 – 2. Dážďovku prepichneme dva – tri krát, ale konce majú zostať voľné. V prípade väčších rýb ako je kapor, ktorý svoju korisť vdýchne, stačí ak dážďovku prepichneme iba na jednom mieste a v celej dĺžke necháme visieť z háčika. V prípade menších rýb môžeme loviť aj s malým kúskom dážďovky. Túto nástrahu majú rady nielen nedravé ryby. Chutným kúskom nepohrdnú ani úhory, ostrieže a niekedy ani menšie zubáče. Ešte aj sumce sa ňou dajú prekabátiť. Dážďovky zemné sa dajú vo vlhkej zemine skladovať viac týždňov. Kúpime ich vo všetkých rybárskych potrebách, ale sú dosť drahé. Nie je však vôbec ťažké nazbierať ich vo voľnej prírode. Najväčší úspech môžeme zožať v tmavý, vlhký letný večer na lúke s nie príliš vysokým porastom . Pomaly napredujeme pri matnom svetle žiarovky. Aspoň jedna tretina tela dážďoviek vyčnieva z pôdy. Dážďovky reagujú na vibrácie spôsobené našimi krokmi mimoriadne citlivo a za okami sa zavŕtajú do zeme. Ak jednu zbadáme, podídeme k nej a bleskurýchlym pohybom ju schmatneme. V žiadnom prípade ju neťaháme, inak sa roztrhne. Niekoľko minút ju podržíme, kým pomaly a opatrne nevylezie zo zeme. Počas vlhkých večerov ich môžeme nachytať aj niekoľko tuctov.

 

Dendrobena

Tieto obrovské dážďovky sa dovážajú zo Spojených štátov a z Kanady. Sú veľmi nenáročné a dajú sa kúpiť vo viacerých veľkostiach. Používajú sa rovnako ako ostatné druhy dážďoviek. Za posledné roky sa stali mimoriadne obľúbenými v kruhu rybárov, pretože aj v najskromnejších podmienkach vydržia viac týždňov a pozoruhodne dlhý čas zostanú nažive aj na háčiku.