Rybárske náčinie

Rybárske náčinie

Rybárske náčinie je náčinie používané pri rybolove. Jedná sa o akékoľvek doplnky ktoré uľahčujú rybolov ako napríklad.: háčiky, prúty, navijaky, olovká, vlasce, silóny, plaváky, podberáky, člny, signalizátory, návnady, siete, pasce, nože, filetovače a iné.

 

Háčik

Základom každého rybára je udica, navijak a háčik. Ostatné veci sú taktiež dôležité ale slúžia na uľahčenie rybolovu. Je pravda že uviť rybu sa dá aj pomocou oštepu alebo len s háčikom na vlasci alebo šnúrke. Zo všetkých rybárskych náčiní má najväčší význam háčik. Háčik sa na rybolov používa už od nepamäti. Spočiatku bol vyrábaný z pazúrov vtákov, kostí rôznych zvierat kde sa dopracoval až do dnešnej modernej podoby. V roku 2002 časopis Forbes zaradil rybársky háčik medzi 20 najdôležitejších vynálezov v histórii ľudstva. Ako iste všetci vieme háčik musí byť pevný keďže zaň vyťahujeme rybu ktorá ho má zapichnutý v ústach ale niekedy aj v tele.

Je dobre si uvedomiť že veľký háčik neznamená veľkú rybu. Veľkosť háčika je dobre prispôsobovať podľa druhu krmiva a v konečnom dôsledku nejde ani tak o veľkosť háčika ako o jeho dĺžku.

 

Rybárske udice a prúty

Rybárske prúty sa našli nakreslené na starovekých stenách stavieb v starom Egypte, Číne, Grécku a Ríme. Čo sa týka udíc, v tomto smere je na trhu široká škála udíc kde ich história siaha taktiež do nepamäti. Od drevených palíc vyrobených predovšetkým z javora pre svoju poddanosť a s korkovou rukoväťou až do dnešných z moderných a odolných materiálov rôznych veľkostí a dĺžok. Najmodernejšie udice sú vyrobené z uhlíkových vlákien ktoré sú pružné, poddajné a aj pri vysokej záťaži sa nezlomia. Udicu si každý rybár musí starostlivo vybrať sám a každý druh udice je určený na iný spôsob lovu na rozličné druhy vôd a veľkosti rýb. Ak sa rybár nevie rozhodnúť nie je hanba poradiť sa v špecializovanej predajni alebo si nechať poradiť od svojho skúsenejšieho rybárskeho kolegu.

 

Vlasce

Vlasce sú dôležitou súčasťou vybavenia rybára. Spočiatku si ľudia vyrábali vlasce sami z rôznych druhov rastlín ktoré zapletali alebo z pevných stoniek bylín. Neskôr sa vlasce vyrábali z bavlnených vlákien alebo zapletených konských nití. Moderné vlasce sú vyrábané zo syntetických materiálov. ako nylón, polyetylén a pod. Moderný vlasec musí spĺňať určité vlastnosti ako napríklad pevnosť, odolnosť, odolnosť voči oderu ale aj pružnosť aby sa vedel natiahnuť pri vysokom zaťažení. Vlasce sa vyrábajú rôznych hrúbok a sú schopné udržať aj rôzne váhy a odolať rôznym zaťaženiam. Preto si treba vyberať vlasec ako aj iné rybárske náčinie podľa druhu a spôsobu rybolovu. Je pravdou že výrobcovia sa snažia používať materiáli a vyvíjať vlasce čo najtenšie ale aby boli čo najodolnejšie. Hrubý vlasec je viac viditeľný pre rybu čo nie je veľmi dobré.

 

Závažia – olovká

Olovká sa používajú pri rybárčení často. Hlavnou úlohou závažia je aby háčik s krmivom klesol pod hladinu vody ale len do takej mieri akú si želáme na základe čoho prispôsobujeme aj gramáž závažia.

Závažia sa vyrábajú v rôznych tvaroch a veľkostiach a taktiež sa vyrábajú aj z rôznych kovov ktoré neuvoľňujú žiadne toxické látky a vody. Každý rybár by mal mať celú sadu všetkých veľkostí a gramáži závaží keďže sa tento druh rybárskeho náčinia považuje za spotrebný materiál. Často sa stáva že rybár precení svoje schopnosti alebo schopnosti a výdrž svojho vybavenia a počas rybačky utrhne vlasec na ktorom bol uviazaný háčik a závažie. Ak začínajúci rybár nevie do akej hĺbky má zo svojim háčikom ísť čiže nevie aké závažie má použiť musí sa poradiť najlepšie v špecializovanej predajni.

 

Rybársky navijak

Rybársky navijak je zariadenie ktoré sa používa na navíjanie a odmotávanie rybárskeho vlasca. Navijaky sa používajú predovšetkým na rybárčenie. Sú pripevnené najčastejšie na rybárskych prútoch, aj keď poznáme rybárske navijaky pripevnené na kušiach či lodiach. Najstaršia zmienka o navijaku je z čínskej maľby ktorá pochádza z roku 1195. Rybárske navijaky v podobe ako ich poznáme dne sa prvý krát objavili v Anglicku v 1650 a v roku 1760 sa navijaky vyrábali už hromadne vo fabrikách. Do Ameriky sa dostali v roku 1820 kde sa spočiatku používali len ako zariadenia ktoré slúžili na nahadzovanie krmiva na odľahlejšie miesta vodných plôch a až neskôr sa využívali na chytanie a vyťahovanie úlovkov z vody. Týmto vynálezom sa rybolov stav veľmi obľúbeným športom.

 

Rybársky plavák

Rybársky plavák tiež označovaný aj ako signalizátor záberu. Existuje mnoho druhov ktoré sa od seba líšia z dôvodu že sú určené na rôzne spôsoby lovu. Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj signalizačné plaváky pripevnené na udici a tiež signalizačné bójky. Bójky a plaváky sú vyrobené z rozličných materiálov a v dnešnej modernej dobe sú na trhu aj signalizátory ktoré uľahčujú lov rybárovi tým že vydávajú buď svetelné signály alebo zvukové, prípadne kombinácia oboch. Sú to zariadenia ktoré upozornia rybára že sa niečo deje pri jeho návnade (háčiku).

Ako má rybár vedieť kedy má rybu na háčiku? Odpoveď je jednoduchá a to keď sa plavák ponorí alebo zmení smer čiže ryba začala ťahať háčik s návnadou. Vtedy je správny čas na trhnutie a zaseknutie ryby. Následne už len zvoliť správnu techniku a rybu vytiahnuť. Techniku volíme podľa nášho vybavenia, podľa druhu ryby a hlavne podľa veľkosti a sily.

V ponuke je veľa druhov plavákov a rybári si často sami nevedia vybrať a správne sa rozhodnúť. Tu je stručný prehľad:

1. Svetelný plavák (nočný)

Je to veľmi vhodný plavák na klasicky rybolov ale má svoje nedostatky. Hlavným nedostatkom je jeho váha čiže nie je úplne možné nahadzovať do veľkej diaľky. Tým že je jeho váha vyššia tvrdšie dopadá na vodnú hladinu pričom robí veľký hluk a samozrejme plaší ryby pod vodnou hladinou.

2. Polystyrénový alebo korkový plavák

Tento plavák je veľmi často využívaný a teší sa veľkej obľube u rybárov. Je dosť odolný voči praskaniu a dokážeme vďaka jeho tvaru a aerodynamike nahodiť aj na väčšiu vzdialenosť. Jedinou nevýhodou tohto plaváku je že použité materiáli opotrebovávajú vlasec a tým pádom ho značne oslabujú. Ak chcete kontrolovať návnadu na háčiku zhruba každú hodinu tak tento druh plavákov nepridá na životnosti vašich vlascov.

3. Plastový plavák

Je to asi najpoužívanejší plavák medzi modernými rybármi, netreba však zabúdať že sa jedná stále len o plast hoci kvalitný ale stále plast. Plastové plaváky je vhodné používať v teplejších mesiacoch. V zimnom období hlavne pri nočných rybačkách je tento plavák náchylný a mráz, kde počas pripravovania návnady je mokrý plastový plavák na brehu a pôsobením mrazu praskne. Ale v konečnom dôsledku je to veľmi dobrý plavák.

Keby sme mali zhrnúť všetky vyššie uvedené typy plavákov zvolili by sme asi polystyrénový plavák ktorý má najlepšiu ceny a z praxe vieme že aj najdlhšiu životnosť.

 

Rybárske siete

Rybárske siete sú tvorené najčastejšie spleťou tenkých a odolných nití. V dávnej minulosti sa taktiež používali rybárske siete vyrobené zo zapletených rastlín prípadne z hodvábu. Rybárske siete sa používajú na chytanie rýb na lodiach ale prenikli už aj k bežnému rybárovi. Moderné siete sa líšia spracovaním, farbou, materiálom ale najmä veľkosťou.

 

Rybárske pasce

Pasce sa v praxi nevyužívajú. Je dobré ich spomenúť keďže rybárske pasce sú site s obručou v tvare kužeľa, ktoré sa umiestňujú do rýchlo tečúcich vôd. Do pasce sa zvyknú dávať aj rôzne návnady aby sme prilákali ryby. Tento spôsob lovu sa využíva hlavne pri boji o prežitie v prírode v prípade zablúdenia si takto vieme zabezpečiť výživné a nutrične bohaté jedlo ktoré nám môže zachrániť život, keďže počas prežitia v prírode rozhoduje každý deň.

 

Muškárska udica

Muškársky prút je zariadenie ktoré sa používa pri love na návnadu mušky. Sú veľmi odolné a spôsob lovu je vykonávaný ustavičným nahadzovaním návnady na vodnú hladinu v tečúcich vodách. Návnada je nahadzovaná tak aby neklesla na dno prípadne do hlbšej vody, to nám zabezpečí správne uviazaný uzol na vlasci a dobrá technika pri nahadzovaní. Technika muškárenia je na prvý pohľad jednoduchá ale zdanie klame, na taký lov je potrebný dostatočný tréning.