Poľovnícka výstroj a poľovnícka výzbroj
Spôsoby lovu niektorých druhov zveri upravujú u nás zákonné predpisy. Poľovníci, ktorí absolvovali základné a možno aj iné poľovnícke skúšky a doškoľovania, tieto predpisy dobre poznajú. To však ešte nestačí na úspešné zvládnutie lovu. Okrem absolvovanie skúšok musí mať poľovník aj určité vybavenie, a to poľovnícku výstroj a poľovnícku výzbroj. Je veľmi dôležité zvoliť pre každý druh lovu a každé ročné obdobie správnu výzbroj a výstroj. Od toho závisí aj úspešný lov.
Medzi poľovnícku výzbroj patria všetky pomôcky, ktorými sa poľovník zmocňuje zveri. Predovšetkým ide o poľovné zbrane a strelivo, zariadenia a potreby na chytanie zveri, optiku i poľovnícke nože.
Každá poľovná strelná zbraň musí byť dobre a spoľahlivo nastrelená. Platí to tak pre guľovnice, ako aj pre brokovnice a kombinované zbrane (guľobrokové). Ak je na zbraní namontovaný aj puškohľad, musí byť dobre upevnený a ľahko ovládateľní.
Kaliber zbrane, ako aj náboje si poľovník zvolí podľa druhu zveri, na ktorú chce poľovať avšak iba v medziach zákonom povolených. Treba pamätať na to, že guľovnice sa nastreľujú na určitý druh streliva (nábojov) a keď zmeníme druh náboja, treba guľovnicu znova nastreliť. Základnou podmienkou dobrého výkonu zbrane je dobrá údržba, ktorú by mal poľovník vykonať hneď po návrate z poľovačky. Pri poľovačke odporúčame dodržiavať poľovnícke vzdialenosti streľby, čo je pri streľbe z brokovnice na malú zver asi 35 metrov, pri streľbe z guľovnice na raticovú zver asi 100 – 150 metrov, na diviaka v behu asi do 100 metrov. Pri používaní puškohľadu sa vzdialenosť môže predĺžiť o 50 metrov. Pri používaní brokovnice s jednou strelou na diviaky môžeme strieľať na vzdialenosť 40 – 50 metrov.
Ďalekohľad a puškohľad
Každý poľovník, ktorý poľuje na veľkú zver, by mal používať ďalekohľad. Dobrý pozorovací ďalekohľad umožní lepšie pozorovať zver pri pochôdzke v poľovnom revíri. Okrem toho možno pomocou ďalekohľadu rozlíšiť druh, pohlavie a vek zveri, jej zdravotnú kondíciu a jemnejšie rozoznávacie znaky. Nakoniec pomôže poľovníkovi pri rozhodnutí o prípadnom odstrele. Praktickému poľovníkovi najlepšie vyhovujú bežné pozorovacie ďalekohľady so stredovým zaostrením.
Pri streľbe guľovnicou sa používajú ďalekohľady zo zväčšením 4 – 8 krát. Menšie sa montujú zvyčajne na malokalibrovky. Montáž ďalekohľadu vždy zverme odborníkovi – puškárovi, ktorý to urobí odborne a spoľahlivo nastrelí guľovnicu s ďalekohľadom aj cez mechanické mieridlá.
Do poľovníckej výzbroje patria aj zariadenia na chytanie zveri bez použitia strelnej zbrane. Napríklad sklopce na chytanie mäsožravcov. V minulosti sa na chytanie zveri používali železá a tlčky, v ktorých zver hynula pomalou, krutou smrťou, preto je ich používanie zakázané. Za určitých podmienok (v bažantniciach) sa povolilo používať jastrabie koše na chytanie dravcov, pričom pri vyberaní koša možno zadržať len tie druhy, ktorých lov povoľujú právne predpisy, a ostatné treba po obrúčkovaní vypustiť.
Poľovnícky nôž
Praktickým a potrebným doplnkom poľovníckej výzbroje je menší poľovnícky nôž alebo zatvárací nôž s jednou alebo dvoma čepeľami, pílkou na kosti, bodcom atď. Treba ho udržiavať čistý a dobre nabrúsený, lebo len takýto nôž je vhodný na vyvrhnutie, prípadne dranie a rozdeľovanie ulovenej zveri. Poľovný tesák je dlhší rovný nôž s jednostranným ostrím a používa sa len zriedkavo.
Poľovnícke nože nosíme v koženom puzdre, zavesenom na opasku. Zatváracie nože by mali byť tiež v puzdre, vo vrecku oblečenia alebo v plecniaku.
Poľovnícke oblečenie
Do poľovníckej výstroje patrí predovšetkým poľovnícke oblečenie, ktoré má byť účelné, vkusné a vhodne sfarbené. Pri výbere oblečenia treba brať do úvahy aj ročné obdobia, v ktorých sa pripravujeme na poľovačku. V lete volíme ľahké, vzdušné oblečenie z ľahkých tenkých látok. V zime musíme dbať na svoje zdravie a oblečenie voliť tak aby salo pot a aby poľovník neprechladol a neochorel. Oblečenie má byť pohodlné, nesmie sa zachytávať o kríky, tŕne a konáre taktiež má byť nepremokavé a nesmie šušťať. U nás sa najviac používa oblečenie v odtieňoch zelenej, zeleno šedej, šedo hnedej a hnedej farby. Treba však dbať na bezpečnosť a na lov nosiť prvok oblečenia krikľavej červenej alebo oranžovej farby, aby bolo jasné aj na diaľku že sa jedná o človeka a nie o zver, napríklad krikľavá čiapka, týmto opatrením predídeme prípadnému nešťastiu. Nie je vhodné na lov nosiť oblečenie zo vzorom maskáčov keďže poľovnícka etika to neodporúča. Do poľovníckeho oblečenia patrí aj klobúk alebo čiapka, ktoré sa nosia podľa ročného obdobia. Ako doplnok sa používa ľahký nepremokavý plášť, ktorý možno poskladať do malého balíčka a nosíme ho v plecniaku pri dlhších vychádzkach v revíri.
Od dobre zvolenej a pohodlnej obuvi neraz závisí úspech poľovačky, preto treba jej výberu venovať veľkú pozornosť. Najlepšie vyhovujú kožené topánky s kvalitnou podrážkou a výškou nad členok.. Na viac denných poľovačkách (napríklad poľovačka na jeleňa v ruji) treba mať zo sebou aspoň dva páry obuvi, z ktorých má byť jeden pár gumených čižiem. Pri letných posliedkach dobre vyhovujú ľahké celé topánky.
Poľovnícke vaky
Poľovnícke plecniaky by mali byť zhotovené z kvalitného nepremokavého materiálu nenápadnej farby, s podšitými nosnými remeňmi a s viacerými vonkajšími alebo vnútornými vreckami. Na kratšie vychádzky sa používajú kapsy. Do plecniaka uložíme poľovnícke potreby, jedlo, prípadne náhradný odev tak, aby sa neposúvali a nehrkotali.
Poľovnícka (strelecká) palica
Poľovnícka palica. Palica má hneď niekoľko funkcií, okrem opornej funkcie môže slúžiť aj na označenie stanoviska pri strieľaní ako aj zastabilizovanie strelnej zbrane, na odhadzovanie menších konárikov na lesných chodníkoch. Palica je väčšinou z tvrdého dreva, najlepšie z dubového, kde na spodný koniec sa neupevňuje kovový hrot, ale gumená násada, aby pri náraze na konáre nespôsobovala hluk. V dnešnej dobe sú na trhu rôzne moderné palice s poistkami v tvare V alebo v tvare Y prípadne I. Všetky moderné palice sú teleskopické a tak si ich môže lovec nastaviť podľa svojej výšky a potreby.
Poľovnícke sedáky
Ľahké a praktické sedačky, sú tiež dobrým a praktickým doplnkom poľovníckeho výstroja. Môžu byť drevené, kombinované s opornou palicou, trojnohé alebo kovové, technicky dobre riešené, aby sa na nich pohodlne sedelo.
Vábničky na zver
Pri poľovaní sa často usilujeme zver prilákať bližšie. Na tento účel používame rôzne vábničky, ktorými napodobňujeme hlas zveri..
Pri love sa jeleňa v ruji sa na vábenie používa ručadlo najlepšie z rohu vola. Na trhu sú aj teleskopické ručadlá z plastu. Vábničky na srnce sa vyrábajú z rôznych materiálov a napodobňujeme nimi hlas srny alebo srnčaťa, ale mnohý poľovníci vedia tento hlas napodobniť aj pomocou stebla trávy alebo listu na ktorom pomocou fúkania pískajú.
Na vábenie líšky sa používa vrešťadlo alebo píšťalka, ktorej zvuk pripomína pískanie myší. Pomerne málo sa používajú vábce (píšťalky) na sluky, kačice divé alebo na holuby.
Najlepším pomocníkom pri love je pre poľovníka pes. Výchove, výcviku a práci poľovných psov je potrebné vynaloženie síl a prostriedkov. Psy nielen spoľahlivo a verne sprevádzajú poľovníkov, ale upozornia ho aj na prítomnosť zveri, vyduria ju z brloha a ak je len poranená, tak ju dohľadajú.