AMO: Aktuálna situácia na Slovensku

Africký mor ošípaných je na území Slovenskej republiky lokalizovaný v okresoch Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice, Rožňava, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou, Prešov, Bardejov, Sabinov, Revúca, Veľký Krtíš a od 21.1.2021 aj v okrese Gelnica. K 10.2.2021 bolo potvrdených 1098 prípadov u diviačej zveri a 28 prípadov v chove domácich ošípaných.

Na území Slovenska naďalej prebieha intenzívny lov diviačej zveri. V poľovníckej sezóne 2019/2020 sa poľovníkom podarilo znížiť stavy diviačej zveri o 75 223 kusov.

 

Počet prípadov afrického moru ošípaných u diviačej zveri v štátoch Európy s potvrdeným vírusom v roku 2020

Štátna veterinárna a potravinová správa SR oznamuje, že na základe negociácií expertov ŠVPS SR predstaviteľmi Európskej Komisie , následnej prezentácii krokov a realizovaných opatrení súvisiacich s výskytom a zabránení šírenia afrického moru ošípaných v Slovenskej republike a odsúhlasení tohto postupu zástupcami členských krajín EÚ na rokovaní Stáleho výboru re pre krmivá, zvieratá a potraviny- sekcie zdravia zvierat dňa 16.12.2019 bolo dňa 18.12.2019 publikované v Úradnom vestníku EÚ Vykonávacie rozhodnutie Komisie č 2169/2019/EC , ktoré upravuje zóny na infikovanom území AMO na Slovensku. EK pozitívne posúdila všetky aktivity ŠVPS SR v oblasti kontroly afrického moru ošípaných v infikovanom regióne Trebišova a Michaloviec. Využitie finančných prostriedkov, ktoré boli mimoriadne poskytnuté Vládou Slovenskej republiky a Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa efektívne využívajú na zdolávanie nákazy a aj do budúcnosti takáto podpora bude nevyhnutná.

Úprava zón pre okresy Trebišov a Michalovce ktoré boli doposiaľ zaradené do časti III prílohy Vykonávacieho rozhodnutia Komisie - ako územie s výskytom afrického moru ošípaných u domácich ošípaných bolo preklasifikované do prílohy II – teda ako územie bez výskytu AMO u domácich ošípaných ale s výskytom u diviačej zverihttps://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019D2169&from=EN

Preklasifikovanie územia je výsledkom spolupráce všetkých zainteresovaných strán ( chovateľov, poľovníkov, veterinárnych lekárov, verejnej správy, spracovateľov bravčového mäsa) pokiaľ ide o uplatňovanie nariadených opatrení.
V praxi to znamená úpravu možnosti premiestňovania ošípaných z komerčných registrovaných chovov, uľahčenie obchodovania s ošípanými a označovanie mäsa jatočných ošípaných pochádzajúcich z týchto oblastí oválnou značkou platnou pre celé územie EÚ .

Potvrdené prípady AMO na Slovensku u domácich ošípaných a diviačej zveri nájdete na interaktívnej mape po kliknutí na tento link.

POČET PRÍPADOV AMO V ŠTÁTOCH EURÓPSKEJ ÚNIE OD 1.1.2021 

 

Mapa so zobrazením infikovaných oblastí, nárazníkových zón a vykreslenie novej NZ na severnej hranici s Poľskom.

Zoznam poľovných revírov zaradených do zón nájdete v prílohe v excelovskom súbore.

Od 21. augusta 2019 je zabezpečená distribúcia chladiarenských zariadení pre užívateľov poľovných revírov, za účelom efektívneho plnenia nariadeného intenzívneho lovu diviačej zveri. Boxy dostalo do užívania 595 užívateľov poľovných revírov v okresoch:

Informácia pre verejnosť

Štátna veterinárna a potravinová správa SR dôrazne upozorňuje širokú verejnosť (chovateľov, poľovníkov atď.) o nebezpečenstve tejto nákazyMimoriadne dôležité je dodržovanie zásady biologickej ochrany chovov ošípaných – platí pre komerčné a nekomerčné chovy !

V prípade akejkoľvek zmeny správania resp. narušení zdravotného stavu alebo v prípade úhynu domácej ošípanej je majiteľ zvieraťa povinný tento úhyn ihneď nahlásiť príslušnej Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe a príslušnému súkromnému veterinárnemu lekárovi. Povinnosť nahlásenia úhynu zvieraťa a podozrenie z nákazy vyplýva chovateľovi zo Zákona č.39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a následných právnych predpisov.

Chovatelia sú povinní mať zaregistrované chovy aj keď chovajú iba 1 ošípanú – platí pre celé územie SR !

PRÍLOHA:

Zaradenie revírov Slovenska 2021

 

 

Zdroj: https://polovnickakomora.sk/sk/amo/aktualne-spravy-slovensko/1823-amo-aktualna-situacia-na-slovensku.html